zpět na aktuality

Chia semínka a recept na chia pudink

Původ chia semínek

Chia semínka pochází z Latinské a Střední Ameriky. Spolu s kukuřicí, amarantem a fazolemi patřila chia semínka do jídelníčku bájných Aztéků, kteří vynikali výbornou fyzickou kondicí a zdravím. Přezdívá se jim též semínka běžců. Jedná se konkrétně o drobná semínka šalvěje hispánské. 

Vlastnosti chia semínek

Chia semínka mají úžasné vlastnosti a právem patří mezi superfoods. Po namočení do vody dokáží zvětšit svůj objem až 12x a díky tomu výborně hydratovat tělo při fyzické zátěži. Jsou výborným zdrojem minerálů, bílkovin, omega 3 mastných kyselin, obsahují 5x více vápníku než mléko, 3x více železa než špenát a 2x více draslíku než banány. Po namočení chia semínek se vytvoří blahodárný a lehce stravitelný gel, který snižuje hladinu krevního cukru. Jsou proto oblíbena u diabetiků. Dále mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, snižují krevní tlak a riziko mozkové příhody. Ale také podporují metabolismus a střevní peristaltiku. Semínka dále obsahují řadu antioxidantů.

Proč metodika Bomeo doporučuje chia semínka

Bomeo metodika konzumaci chia semínek doporučuje v období redukce hmotnosti převážně kvůli obsahu zdravých tuků a vlákniny, která přispívá k pocitu sytosti. Navíc napomáhají doplnit tělu všechny potřebné vitamíny a minerály. Jemný gel, který se kolem chia semínek vytvoří po styku s vodou, je pro trávicí enzymy jakousi bariérou. Dochází tak k prodloužení intervalu přeměny sacharidů na jednoduché cukry, odstraňují velké výkyvy hladiny cukru v krvi a oddaluje pocit hladu. Více o Bomeo metodice a Bomeo poduktech zde.

Využití chia semínek v kuchyni je pestré. Chia semínka si zkuste přisypat do pití a nechte 15 minut nabobtnat. Přisypat je můžete do smoothie s ovocem a zeleninou, do ovocného salátu, výborné jsou na ranní obilninové kaši, přidat je můžete do těsta na chléb i do zmrzliny. My si pro vás připravili pudink z těchto zázračných semínek, ze kterého efektivně využijte vše, co mohou tyto semínka nabídnout. Navíc je tento recept velmi jednoduchý.

Chia pudink plný antioxidantů a omega 3 mastných kyselin

Ingredience: 1 banán, 2 jablka, hrst borůvek, 3 lžíce chia semínek, 200 ml vody

Postup: Připravte si mixer a 4 menší skleničky na pudink. Do mixeru vložte na větší kusy nakrájený banán, omytá a nakrájená jablka i se slupkou, hrst borůvek a chia semínka a vše zalijte 200 ml vody. Vše důkladně rozmixujte a směs nalijte do skleniček. Nechte poté alespoň půl hodiny odstát v lednici. Čím delší dobu necháte chia semínka máčet, tím bude pudink hutnější. My necháme někdy i přes noc.

Dobrou chuť.

Další zajímavé recepty naleznete v klientské zóně po pořízení produktu Bomeo s online výživovým poradenstvím.

Autorka: Bc. Monika Teichmanová


 

Bomeo je vhodný pro všechny věkové kategorie, ženy i muže